Zapytaj o części 42 20 59 789

strona główna

części do Twojego auta

Filtr powietrza w Twoim aucie - do czego służy?

Dla poprawnego działania jednostki napędowej niezbędny jest nie tylko dokładnie oczyszczony olej czy pozbawione zabrudzeń paliwo, ale także czyste powietrze. Jak sprawić, by mieszanka paliwowo-powietrzna, odpowiedzialna za pracę silnika w samochodzie, była odpowiednio czysta? Właśnie dlatego producenci wyposażają jednostki napędowe w filtry powietrza. Zatem, nie będzie przesadą stwierdzenie, że filtr powietrza pełni rolę swoistych płuc samochodu. A tym razem kilka słów na temat tego, jak działa ten element.

Historia i informacje

Przez pierwsze kilka dekad swojej obecności samochody nie posiadały żadnych rozwiązań pozwalających na filtrowanie powietrza. System dolotowy silników aut z początków XX wieku zawierał właściwie tylko niewielki wlot powietrza, który w zupełności wystarczał do zapewnienia ówczesnym silnikom odpowiedniej dawki powietrza.

Pierwszym samochodem fabrycznie wyposażonym w filtr powietrza był Packard Twin Six, a samo wydarzenie miało miejsce w roku 1916. Tenże model zapisał się na kartach historii również z innego powodu - był to bowiem pierwszy na świecie samochód wyposażony w jednostkę dwunastocylindrową, z widlastym (czyli V) układem cylindrów. I choć dziś coraz rzadziej spotkać można "V-ki", to warto pamiętać że jeszcze kilkanaście lat temu silniki V12 powszechnie stosowane były w najdroższych modelach różnych producentów.

Od 1916 filtr przeszedł oczywiście szereg zmian konstrukcyjnych, a unowocześnieniu uległy także materiały z których wykonane są filtry. Dodatkowo, wraz z postępem technologicznym w tworzeniu jednostek napędowych pojawiały się kolejne rodzaje filtrów.

Zasada działania i budowa

Jak działa filtr powietrza? Jego obecność jest istotna zarówno dla samej jednostki napędowej, jak również dla komfortu pasażerów w kabinie. Rolą filtra jest zatrzymanie cząstek stałych z powietrza - czy to pyłów przemysłowych czy też kurzu unoszącego się z dróg. Powietrze skierowane do kabiny jest później dodatkowo oczyszczane przez filtr kabinowy. To właśnie dzięki temu nie ma ryzyka, że pasażerowie nagle zaczną oddychać unoszącymi się w okolicy drogi zabrudzeniami, a w silniku owe cząstki stałe zablokują poprawne działanie poszczególnych elementów. Filtry powietrza w silnikach zazwyczaj wykonane są z celulozy lub poliestru.

Gdzie kupić filtry i zamienniki?

Filtr powietrza to jedna z najtańszych części każdego silnika - niezależnie od tego czy to silnik benzynowy czy wysokoprężny (diesel), ta część kosztuje najwyższej kilkadziesiąt złotych, aczkolwiek różnice pomiędzy poszczególnymi sprzedawcami potrafią być naprawdę zaskakujące. Przykładowo, filtr nabyty w autoryzowanej stacji obsługi Toyoty w Warszawie będzie na pewno znacznie droższy niż analogiczny zakup dokonany w Internecie.

W kontekście Internetu warto przypomnieć o tym, że choć jest to doskonałe miejsce na nieco tańsze zakupy części do auta, to należy bardzo uważać na podróbki. Pomimo tego, że handel online w Polsce znacznie się ucywilizował w ostatnich latach, to wciąż istnieje spore ryzyko nabycia produktu, jaki jedynie przypomina oryginalny. Warto zatem kupować filtry (oraz ich tańsze zamienniki) tylko w sprawdzonych sklepach internetowych - lepiej omijać szerokim łukiem małych sprzedawców, oferujących towar w podejrzanie atrakcyjnej cenie.

Najważniejsi producenci filtrów powietrza

Lista firm produkujących filtry powietrza jest bardzo długa, ponieważ jest to jeden z podstawowych elementów eksploatacyjnych każdego silnika. Weźmy choćby popularnego VW Passata z silnikiem 2.0 TDI. W ofercie motoneo.pl mamy kilkanaście filtrów powietrza dedykowanych do tego samochodu. Począwszy od budżetowych propozycji w rodzaju produktów firmy Blue Print czy polski Filtron, przez średniej klasy filtry Bosch oraz Champion, skończywszy na wyrobach firmy Purflux czy amerykańskiej firmy Wix Filters. Co oczywiste, lista producentów filtrów jest znacznie dłuższa, ale to zdecydowanie najważniejsze firmy.

Najczęściej zadawane pytania przez kierowców

Zastanawiasz się czy warto wymienić filtr powietrza w Twoim aucie? A może nie masz pewności jak dobrać odpowiednią część? Oto kilka wskazówek opracowanych na podstawie Waszych zapytań.

"Kiedy i jak często należy wymieniać filtr?"

Zasada jest prosta - filtr powietrza winno się wymieniać podczas każdego przeglądu serwisowego (czyli przy wymianie oleju). W regionach o dużym zapyleniu (w Polsce jest to na przykład Górny Śląsk oraz okolice Krakowa) warto rozważyć zmniejszenie interwału wymiany filtra powietrza o połowę. Maksymalnym okresem po którym filtr wymagać będzie wymiany są 2 lata - po tym czasie może on ulec kruszeniu.

"Czym grozi używanie starego filtra?"

Krótko mówiąc taki filtr przestaje chronić silnik przed zanieczyszczeniami. Owszem, jednostka napędowa nie ulegnie od razu awarii z tego powodu, ale warto mieć świadomość tego, że filtr skutecznie chroni olej, elementy układu tłokowego czy nawet turbosprężarkę.

"Jak rozpoznać dobry filtr?"

Filtry powietrza testowane są na podstawie swojej zdolności do usuwania zanieczyszczeń, określanej za pomocą stopnia separacji. Im wyższy stopień separacji w filtrze, tym lepsza jego jakość.

"Jak oczyścić filtr powietrza?"

Jeżeli ten element w Twoim aucie uległ znacznemu zabrudzeniu możesz go oczywiście oczyścić za pomocą sprężonego powietrza, ale...nie ma to większego sensu, zważywszy na to, że nowy filtr do swojego auta kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Nie polecamy również "trzepania" filtra, bowiem może to doprowadzić do uszkodzeń jego struktury.

Jak wymienić filtr powietrza?

Szczegóły takiej operacji zależą oczywiście od konkretnego silnika, natomiast sama procedura jest bardzo prosta i praktycznie nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi. Filtr powietrza znajdziemy w specjalnej plastikowej obudowie, zazwyczaj przykręconej na kilka śrub. Wystarczy zdjąć obudowę, wyciągnąć stary filtr (niekiedy blokują go klipsy) oraz włożyć nowy. Ważnym jest, aby w trakcie tej operacji silnik i zapłon były wyłączone, bowiem komputer sterujący może odczytać chwilowy brak filtra jako błąd, co spowoduje pojawienie się żółtej kontrolki silnika.

Filtry powietrza a moc i spalanie

Czy zużyty filtr powietrza może mieć wpływ na parametry jednostki napędowej? Zdecydowanie tak! Uszkodzony, źle dobrany bądź niewłaściwie zamontowany filtr powietrza powoduje, że do silnika nie dociera odpowiednia ilość powietrza, co automatycznie podnosi obciążenie (rośnie spalanie) oraz negatywnie wpływa na moc. Zatem, jeżeli Twoje auto nagle straciło przyspieszenie, otwórz obudowę filtra i sprawdź jego stan!

Olej w filtrze powietrza

I na sam koniec zjawisko, które może się zdarzyć każdemu, a które zdecydowanie świadczy o tym, że z jednostką napędową jest coś nie w porządku. Jeżeli w samym filtrze bądź jego obudowie zauważysz resztki oleju silnikowego, lepiej jak najprędzej oddaj auto do specjalisty! Ta sytuacja świadczy o tym, że środek smarny wydostaje się praktycznie każdym możliwym otworem - ciśnienie w silniku znacznie wzrosło, co może doprowadzić nawet do jego uszkodzenia.

szukaj po numerze części

Kontakt

dla tel. stacjonarnych: 801 000 149
dla wszystkich: 42 20 59 789
Oddzwonimy:
Oddział Łódź + infolinia:
Wróblewskiego 90/92
Pon-czw: 8:00-18:30 *
Pt: 8:00-18:00
Sob: 9:00-13:00

* magazyn wydający towar pracuje do godziny 18:00

Oddział Piotrków Trybunalski:
Próchnika 2
Pon-pt: 8:00-18:00
Sob: 9:00-13:00

Udostępnione tutaj dane, w szczególności cała baza danych, nie mogą być kopiowane. Zabronione jest kopiowanie w całości lub w części danych lub całej bazy danych, rozpowszechnianie oraz przekazywanie osobom trzecim bez wcześniejszej zgody TecDoc. Złamanie zasad stanowi naruszenie praw autorskich i będzie prawnie ścigane.