Filtry samochodowe - kompendium wiedzy
Choć same w sobie kosztują najwyżej kilkadziesiąt złotych, ich rola w poprawnej pracy jednostki napędowej jest nie do przecenienia. Filtry samochodowe, bo o nich mowa to element, o którym każdy posiadacz samochodu powinien pamiętać. W tym artykule wyjaśniamy dlaczego!
Historia i informacje
Kwestia filtrowania przepływających przez silnik cieczy oraz powietrza pojawiła się już w momencie projektowania pierwszych jednostek napędowych. Praktycznie od samego początku produkcji samochodów ich silniki wyposażane były w filtry paliwa - w przypadku jednostek benzynowych początkowo były to części zintegrowane z gaźnikiem, podczas gdy później stały się one oddzielnymi częściami. Nieco później zaczęto stosować filtry powietrza, mające za zadanie oczyszczanie mieszanki paliwowo-powietrznej z różnego rodzaju cząstek stałych, co pozwoliło na efektywniejszą pracę silnika.
Co ciekawe, najpóźniej, bowiem dopiero w latach 20 XX wieku, wprowadzono filtrację oleju. Filtr środka smarnego stał się od tamtej pory standardem - wcześniej, olej wymieniano co kilkaset kilometrów, co w dzisiejszych czasach byłoby wręcz niewyobrażalne! Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że przy prędkościach jakie osiągały ówczesne pojazdy przejechanie dystansu 100 kilometrów było nie lada wyczynem!
Jakie są rodzaje filtrów?
Obok trzech podstawowych filtrów wymienionych powyżej, we współczesnych samochodach stosuje się także filtry kabinowe, których zadaniem jest powstrzymanie zabrudzeń z powietrza przed dostaniem się do kabiny pasażerskiej. Z kolei filtry do popularnego gazu LPG działają na bardzo podobnej zasadzie co filtr paliwa w silnikach benzynowych oraz wysokoprężnych - ich zadaniem jest odseparowanie zabrudzeń w paliwie i ochrona komory spalania przed dostaniem się tychże.
Na początku obecnego stulecia do użytku weszły tak zwane filtry cząstek stałych (początkowo miały je auta francuskie, aktualnie ma je każdy silnik wysokoprężny). Nie będziemy jednak tu o nich pisać, ponieważ nazwa "filtr" jest tu pewnym nadużyciem - są to raczej katalizatory, mające za zadanie zatrzymanie cząstek stałych powstających w momencie spalania oleju napędowego.
Z jakich elementów składa się filtr?
Te trzy wspomniane w poprzednim akapicie elementy, pomimo wspólnej nazwy, dosyć istotnie różnią się swoją budową. Więcej na temat poszczególnych filtrów przeczytacie w kolejnych artykułach. Jako sztandarowy przykład niech posłuży filtr oleju.
Składa się on z następujących elementów:
- Metalowa obudowa
- 2 zawory: zwrotny oraz bezpieczeństwa
- Uszczelka
- Element filtrujący
Dokładniejsze informacje znaleźć można na tym obrazku:
(©mipan / fotolia / 170095308 )
Przy doborze odpowiednich filtrów do konkretnego silnika bardzo istotne jest to, czy spełnia on normy producenta. Każda firma samochodowa posiada zbiór wymagań dotyczących właśnie filtrów stosowanych w konkretnym silniku - muszą mieć one określoną przepustowość, by zapewnić jednostce optymalne warunki pracy.
Gdzie kupić filtry samochodowe?
Większość kierowców nie kupuje filtrów samochodowych we własnym zakresie, zamiast tego zlecając to zadanie mechanikowi podczas serwisu samochodu. Jest to niewątpliwie wygodne rozwiązanie, ale pamiętać trzeba o tym, że naraża na spore koszty - każdy warsztat naprawczy stosuje swoje marże na części, co w rezultacie nieco podwyższa cenę za usługę wymiany. Najwyższe stawki panują oczywiście w autoryzowanych stacjach obsługi, gdzie produkty mogą być o kilkaset procent droższe niż w niezależnych punktach. Co zrobić by nie przepłacać? Sposobem na wysokie ceny i dobrą jakość jest poszukiwanie części w Internecie. I nie mówimy tu o ogłoszeniach na portalach aukcyjnych, a raczej sklepach internetowych zajmujących się handlem częściami do samochodów, jak choćby motoneo.pl. Ceny zakupu są znacznie niższe niż w sklepach stacjonarnych, a wybór tak samo duży. Znaleźć tu można zarówno niedrogie filtry (np. Filtron czy Blue Filter), części klasy premium czy propozycje średniego segmentu. Słowem, zakupy na każdą kieszeń! A dodatkowo, wystarczy jedynie podać podstawowe parametry auta, by móc kupować znacznie taniej.
Najważniejsi producenci filtrów do auta
Na całym świecie funkcjonuje mnóstwo firm zajmujących się produkcją filtrów samochodowych. Nawet w Polsce jest kilka firm wytwarzających te produkty, jak choćby Filtron czy PZL Sędziszów. Wśród najbardziej znanych światowych firm znajdziemy choćby takie marki jak Bosch, Valeo, Champion, Kamoka, Purflux oraz całe mnóstwo innych nazw, doskonale znanych każdemu, kto kiedykolwiek poszukiwał części do swojego samochodu.
szukaj po numerze części
Kontakt
Pon-czw: | 8:00-18:30 * |
Pt: | 8:00-18:00 |
Sob: | 9:00-13:00 |
* magazyn wydający towar pracuje do godziny 18:00
Pon-pt: | 8:00-18:00 |
Sob: | 9:00-13:00 |