Zapytaj o części 42 20 59 789

strona główna

części do Twojego auta

Jak dbać o przeguby napędowe?

Jak dbać o przeguby napędowe?

Przeguby napędowe dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwsze z nich znajdziemy przy skrzyni biegów, drugie w okolicy kół. Przeguby napędowe ponoszą odpowiedzialność za przenoszenie momentu obrotowego oraz skręty kół. Ich działaniu zawdzięczamy płynną pracę systemu napędowego, wolnego od szarpnięć, zwolnień czy przyśpieszeń. Co ciekawe, długość ich życia w głównej mierze zależy od kierowcy, jego skrupulatności i regularnego kontrolowania stanu osłon przegubów oraz stylu jazdy.

Gwałtownemu ruszaniu powiedz STOP

O długości życia przegubów napędowych decydują dwa czynniki - stan ich gumowych osłon oraz styl jazdy kierowcy samochodu. Aby móc cieszyć się bezawaryjną jazdą i zaoszczędzić przy tym niemałą ilość gotówki, warto regularnie kontrolować stan osłon wykonanych z gumy. Szczególnie ważne jest to w momencie gdy doświadczyliśmy jazdy w terenie mogącym bezpośrednio uszkodzić gumę, np. lesie czy łące. Guma, ze względu na specyfikę, mimo iż ma chronić przeguby, z wiekiem traci pierwotne właściwości, parcieje, jej wytrzymałość regularnie się zmniejsza. Jak zatem ją kontrolować? Skręcić maksymalnie koła i przyjrzeć się gumom. Ich ewentualna wymiana to zdecydowanie niższy koszt, niż w przypadku całych przegubów. Podobnie duży wpływ na żywotność przegubów ma styl jazdy kierowcy. Gwałtowne ruszanie oraz przyśpieszanie przy mocno skręconych kołach, co skutkuje sporym obciążeniu nadanym na przeguby napędowe, może prowadzić do zguby. W danym momencie raczej nic złego się nie stanie, jednak żywotność elementów zacznie gwałtownie maleć.

przegub napędowy

Jak wyczuć awarię przegubów?

Awarię przegubów napędowych niezwykle łatwo wyczuć. Zużyta część "poinformuje" nas o problemie przy pomocy sygnałów dźwiękowych oraz wibracji w trakcie skręcania autem. Przeguby zewnętrzne, w przypadku awarii, będą stukać lub trzeszczeć w momencie dodawania gazu przy skręconych do oporu kołach. Jeśli chodzi o odmianę wewnętrzną, gdy te odmówią posłuszeństwa, "dadzą" znać kierowcy doprowadzając do charakterystycznych wibracji całego auta przy przyśpieszaniu. Ich awarie są zdecydowanie rzadsze niż zewnętrznych odpowiedników.

Dbając o przeguby oszczędzasz spore kwoty na naprawach

Przeguby napędowe, jak mało który element eksploatacyjny pojazdu, długość życia uzależniają od kierowcy. To czy stan ich gumowych osłon będzie kontrolowany na bieżąco, a technika jazdy nie okaże się zbyt agresywna, destynować będzie okres poprawnego działania. Warto przestrzegać wskazówek, gdyż wymiana przegubów łączyć się będzie z koniecznością wydania stosunkowo dużych kwot.

szukaj po numerze części

Kontakt

dla tel. stacjonarnych: 801 000 149
dla wszystkich: 42 20 59 789
Oddzwonimy:
Oddział Łódź + infolinia:
Wróblewskiego 90/92
Pon-czw: 8:00-18:30 *
Pt: 8:00-18:00
Sob: 9:00-13:00

* magazyn wydający towar pracuje do godziny 18:00

Oddział Piotrków Trybunalski:
Próchnika 2
Pon-pt: 8:00-18:00
Sob: 9:00-13:00

Udostępnione tutaj dane, w szczególności cała baza danych, nie mogą być kopiowane. Zabronione jest kopiowanie w całości lub w części danych lub całej bazy danych, rozpowszechnianie oraz przekazywanie osobom trzecim bez wcześniejszej zgody TecDoc. Złamanie zasad stanowi naruszenie praw autorskich i będzie prawnie ścigane.