Zapytaj o części 42 20 59 789

strona główna

części do Twojego auta

Kontroluj poziom oleju na bieżąco!

Kontroluj poziom oleju na bieżąco!

Olej silnikowy w silniku spalinowym jest czynnikiem smarującym, która ma przede wszystkim zapobiec zatarciu. W 99% wykonany jest na bazie oleju smarującego, pozostałe składniki to dodatki wzbogacające, dzięki którym zyskuje specjalne właściwości. Na rynku dostępne są trzy rodzaje olejów silnikowych - syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. Każdy z nich - poza główną funkcją - realizuje siedem dodatkowych, które zauważalnie wpływają na przedłużenie życia silnika.

Jak wspomnieliśmy, olej silnikowy poza zmniejszeniem tarcia dzięki wytworzeniu bardzo cienkiej warstwy oleju zwanej filmem, która ogranicza tarcie do minimum, realizuje kilka innych funkcji. Ma istotny wpływ na chłodzenie silnika, bierze udział w utrzymaniu czystości powierzchni smarowanych, chroni przed korozją, ogranicza zużycie części ruchomych, uszczelnia tłoki, cylindry i inne elementy silnika oraz umożliwia uruchomienie ruchomych zespołów w różnych temperaturach. Jak widzimy - ma istotny wpływ na prawidłowe działanie pojazdu, dlatego też powinniśmy dbać, by regularnie kontrolować jego poziom oraz używać produktów jedynie najwyższej jakości.

Jak sprawdzić poziom oleju w silniku?

Po pierwsze - w zdecydowanej większości pojazdów, poziom oleju powinniśmy sprawdzać jedynie na zimnym silniku. W nielicznych przypadkach, szczególnie jeśli mowa o nowych pojazdach, dostępne są wartości określające ilość oleju w przypadku gorącego silnika - zazwyczaj na bagnecie widoczna jest dodatkowa miarka dostosowana do tej sytuacji. Po odczekaniu minimum 10 minut od wyłączenia samochodu, ustawieniu go na płaskiej powierzchni należy otworzyć maskę i w okolicach zbiornika oleju znaleźć bagnet czyli specjalną miarę, która pomoże nam określić poziom płynu. Po wyciągnięciu i przetarciu jej szmatką, znów wkładamy do zbiornika. Kolejny etap to powtórne wyciągnięcie i sprawdzenie, czy ślad oleju na miarce zgadza się z poziomem zalecanym przez producenta auta. W zależności od poziomu - nie podejmujemy żadnych czynności lub dolewamy stosowną ilość wykonując powyższe kroki aby ponownie sprawdzić stan.

sprawdzanie poziomu oleju w silniku

Nieprawidłowa ilość oleju w silniku - czym to grozi?

Jak wspomnieliśmy we wstępie - olej silnikowy przede wszystkim chroni przed tarciem. Zbyt mała ilość płynu nie pozwala w pełni realizować pozostawionych mu zadań, w związku z czym elementy silnika ulegają szybszemu zużyciu, tracą szczelność. Nie tylko zbyt mała ilość oleju może nieść niebezpieczne skutki. Nadmiar w zbiorniku prowadzić może do wycieków, uszkodzenia wału karbowego, a nawet drastycznego uszkodzenia całego silnika, który wymagać będzie wymiany.

korbowód tłok olej silnikowy

Ile oleju może zużywać samochód?

Ogólnie przyjęte zasady poruszające temat ilości zużycia oleju silnikowego mówią o wielkości rzędu 1l/1000 km. Jest to wartość graniczna, po przekroczeniu której zaleca się wizytę u mechanika, który sprawdzi w czym leży problem. Normą jest dużo mniejsze zużycie oleju, które zależy od konkretnego modelu, producenta, a nawet egzemplarza. Nie sposób porównać dwóch podobnych samochodów, które mimo iż tej samej marki, mogą potrzebować innych ilości oleju silnikowego do prawidłowego funkcjonowania.

Kontrola stanu oleju silnikowego to podstawowe zadanie każdego kierowcy

Niektórzy kierowcy sprawdzają stan oleju za każdym razem gdy zaglądają pod maskę samochodu, inni robią to przy okazji uzupełnienia baku z paliwem, kolejni w momencie wyjazdu na dłuższą trasę. Nie ma jednego skutecznego przepisu, który zagwarantuje możliwość podjęcia działań na czas. Doświadczeni kierowcy, którzy posiadają jedno auto przez dłuższy czas znają jego zachowanie i są w stanie przewidzieć, kiedy olej silnikowy należy wymienić lub uzupełnić. Warto zaznaczyć, że nie powinno się polegać na kontrolce ostrzegającej o niskim poziomie oleju w silniku - ta zazwyczaj informuje zbyt późno, gdy jego ilość sięga granicznych wielkości.

szukaj po numerze części

Kontakt

dla tel. stacjonarnych: 801 000 149
dla wszystkich: 42 20 59 789
Oddzwonimy:
Oddział Łódź + infolinia:
Wróblewskiego 90/92
Pon-czw: 8:00-18:30 *
Pt: 8:00-18:00
Sob: 9:00-13:00

* magazyn wydający towar pracuje do godziny 18:00

Oddział Piotrków Trybunalski:
Próchnika 2
Pon-pt: 8:00-18:00
Sob: 9:00-13:00

Udostępnione tutaj dane, w szczególności cała baza danych, nie mogą być kopiowane. Zabronione jest kopiowanie w całości lub w części danych lub całej bazy danych, rozpowszechnianie oraz przekazywanie osobom trzecim bez wcześniejszej zgody TecDoc. Złamanie zasad stanowi naruszenie praw autorskich i będzie prawnie ścigane.