Zapytaj o części 42 20 59 789

strona główna

części do Twojego auta

Na jakie uszkodzenia narażone są łożyska i piasty koła?

Łożyska koła

Łożyska, jak można się domyślić, są elementem łożyskującym inny komponent pozwalając przy tym na ruch obrotowy. W samochodach produkowanych we współczesnych czasach, są one połączone z piastą tworząc całość. Piasta jest z kolei elementem koła napędowego, z którym się obraca, osadzonym na osi poprzez łożysko. Integracja tych części wymusza na kierowcach - w razie awarii - konieczność wymiany obu elementów jednocześnie.

Łożysko - wraz ze zintegrowaną piastą - jest podstawowym elementem konstrukcyjnym zawieszenia wielu współczesnych samochodów. Tylko dobrze pracujące powyższe elementy pozwalają na bezpieczną jazdę. Awaria łożyska lub piasty może doprowadzić do zablokowania kół i - w konsekwencji - utraty panowania nad samochodem. Skutki takiego zachowania można wyobrazić sobie samemu...

Czym jest piasta koła? Jakie funkcje pełni łożysko?

Elementem pojazdu, który odpowiada za neutralizację oporów toczenia samochodu jest łożysko. W wielu obecnie produkowanych pojazdach, zintegrowane jest z piastą koła tworząc jedną całość. Piasta koła, mająca spore znaczenie dla bezpieczeństwa prowadzenia pojazdu, połączona jest z przegubem i wahaczem. Osadzona na osi przez łożysko bierze udział w obracaniu koła. Zazwyczaj jest zespolona z łożyskiem, czasem również z tarczą lub bębnem hamulcowym. W związku z istotnym wpływem na bezpieczeństwo, ale również komfortem jazdy, warto dokonywać regularnych przeglądów stanu technicznego auta i znać objawy uszkodzenia łożyska oraz piasty, by na czas zareagować w razie nieprawidłowości.

Co ma wpływ na zużycie piasty i łożyska?

Zarówno łożysko, jak i piasta, są stosunkowo odpornymi elementami eksploatacyjnymi pojazdu. W związku ze sporym znaczeniem dla bezpieczeństwa podróżujących autem, są również solidnie wykonane. Jednak jak w przypadku innych elementów eksploatacyjnych, mają ograniczoną trwałość. Na długość ich życia wpływ mają między innymi: stan powierzchni, po której jeździmy samochodem, styl jazdy oraz warunki, w jakich użytkujemy pojazd. Zdając sobie sprawę z faktu, że elementy te podążają za kołami, można wyobrazić sobie ile obrotów wykonują w trakcie każdej podróży.

Jakie są objawy zużycia?

Na szczęście nietrudno zorientować się, że łożysko lub piasta mogą być uszkodzone. Pierwszym symptomem zużycia będą sygnały dźwiękowe - buczenie zmieniające brzmienie w trakcie skręcania czy w momencie hamowania, stuki, szum czy odgłosy tarcia świadczyć mogą o kończącym się życiu piasty i łożyska. Jeśli chodzi o jazdę - uszkodzenie jednego z elementów odczujemy dostrzegając luzy w kołach przechodzące w wibracje i drgania kierownicy.

Możliwa jest również sytuacja, w której do łożyska dostanie się woda prowadząc ostatecznie do korozji. W ten sposób owa część zostanie zablokowana unieruchamiając nam pojazd, co może skończyć się tragicznie. Podobne mogą być skutki używania najtańszych części zamiennych lub niedbały, samodzielny montaż - polecamy wizytę u zaufanego mechanika, który z precyzją dokona wymiany zużytych części.

łożyska i piasty koła (©stason4ik / fotolia / 165109840 )

Nie bagatelizuj oznak zużycia tych elementów!

Łożyska i piasty koła, jak przystało na elementy eksploatacyjne samochodu, mają ograniczony czas życia. Mimo, iż wykonane są solidnie i wykazują się sporą trwałością, nie "żyją" wiecznie. Jako części mające istotny wpływ na bezpieczeństwo i komfort prowadzenia auta, wymagają szczególnej uwagi kierowców. Jakiekolwiek sygnały wskazujące na ich uszkodzenie wymagają natychmiastowej reakcji. Jeśli ulegną awarii mogą unieruchomić samochód prowadząc do tragicznej w skutkach sytuacji.

szukaj po numerze części

Kontakt

dla tel. stacjonarnych: 801 000 149
dla wszystkich: 42 20 59 789
Oddzwonimy:
Oddział Łódź + infolinia:
Wróblewskiego 90/92
Pon-czw: 8:00-18:30 *
Pt: 8:00-18:00
Sob: 9:00-13:00

* magazyn wydający towar pracuje do godziny 18:00

Oddział Piotrków Trybunalski:
Próchnika 2
Pon-pt: 8:00-18:00
Sob: 9:00-13:00

Udostępnione tutaj dane, w szczególności cała baza danych, nie mogą być kopiowane. Zabronione jest kopiowanie w całości lub w części danych lub całej bazy danych, rozpowszechnianie oraz przekazywanie osobom trzecim bez wcześniejszej zgody TecDoc. Złamanie zasad stanowi naruszenie praw autorskich i będzie prawnie ścigane.