Zapytaj o części 42 20 59 789

strona główna

części do Twojego auta

Orurowanie samochodu - przepisy, które trzeba znać

Orurowanie samochodu - przepisy, które trzeba znać

Chromowane rury z przodu maski czy przy progach robią ogromne wrażenie - dzięki nim pojazd wydaje się jeszcze potężniejszy, masywniejszy, wręcz "niebezpieczny". Rzeczywiście tak jest. Samochód posiadający orurowanie na przedniej masce zdecydowanie bardziej zagraża pieszym w przypadku potrącenia. Dostrzegły to władze naszego kraju, które narzuciły obowiązek homologacji montowanych rur, kontrolując w ten sposób bezpieczeństwo modyfikacji. Dlatego zanim zdecydujemy się na lekki tuning swojego samochodu terenowego, vana czy SUV-a, warto zapoznać się z przepisami, by nie zaliczyć wpadki.

(© motoneo.pl )

W jakim celu montuje się rury?

Jak wspomnieliśmy wyżej, orurowanie ma wysoką wartość estetyczną. Tak zwane "kangury" zwracają uwagę przechodniów, chromowane rury prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie, potrafią podkreślić drapieżność niemal każdego pojazdu, w którym zostaną zamontowane. Ich wartość wizualną podnoszą również zmontowane w rurach światła LED, które nie tylko oświetlą drogę, ale także progi pojazdu. Jest to jednak zaledwie jedno z zastosowań tej metody tuningu.

W sporej większości przypadków, montaż rur wymuszony jest względami praktycznymi - zresztą takie było ich pierwotne zastosowanie. Kierowcy rozkochani w jeździe po trudnym terenie, poprzez orurowanie chronią reflektory, chłodnicę i części nadwozia przed uszkodzeniem. Solidna rura uratuje życie newralgicznym punktom samochodu, na przykład w trakcie zderzenia z kamieniem czy ścianą.

Z orurowania korzystają nie tylko miłośnicy off-roadu, ale również leśniczy i inne osoby jeżdżące po lesie. W przypadku zderzenia ze zwierzyną dodatkowe wzmocnienia mogą okazać się bezcenne.

(© motoneo.pl )

Pamiętaj o homologacji

W związku z wysokim poziomem niebezpieczeństwa w przypadku potrącenia przez orurowane auto pieszego, władze naszego kraju narzuciły na kierowców konieczność stosowania jedynie rur posiadających homologację .

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, w przypadku samochodów osobowych, ciężarowych i specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony rejestrowanych po raz pierwszy w Polsce po 20 października 2007 roku, konieczna będzie obecność literki "E" w dokumentacji technicznej sprzętu. Oznacza ona, że "kangur" posiada homologację dla konkretnego modelu auta.

Powyższy przepis nie obowiązuje w przypadku niewielkich rur, ważących nie więcej niż pół kilograma. Taką gramaturą mogą pochwalić się zazwyczaj jedynie ochraniacze reflektorów.

szukaj po numerze części

Kontakt

dla tel. stacjonarnych: 801 000 149
dla wszystkich: 42 20 59 789
Oddzwonimy:
Oddział Łódź + infolinia:
Wróblewskiego 90/92
Pon-czw: 8:00-18:30 *
Pt: 8:00-18:00
Sob: 9:00-13:00

* magazyn wydający towar pracuje do godziny 18:00

Oddział Piotrków Trybunalski:
Próchnika 2
Pon-pt: 8:00-18:00
Sob: 9:00-13:00

Udostępnione tutaj dane, w szczególności cała baza danych, nie mogą być kopiowane. Zabronione jest kopiowanie w całości lub w części danych lub całej bazy danych, rozpowszechnianie oraz przekazywanie osobom trzecim bez wcześniejszej zgody TecDoc. Złamanie zasad stanowi naruszenie praw autorskich i będzie prawnie ścigane.