Zapytaj o części 42 20 59 789

strona główna

części do Twojego auta

Przygotuj układ hamulcowy na wymianę klocków i tarcz

Przygotuj układ hamulcowy na wymianę klocków i tarcz

Układ hamulcowy należy do najważniejszych w każdym pojeździe. Od jego poprawnego funkcjonowania zależy bezpieczeństwo podczas podróży oraz komfort jazdy. Klocki i tarcze hamulcowe, strategiczne elementy układu, są jednymi z najczęściej zużywających się w konstrukcji samochodu. Zazwyczaj wymienia się je parami - nie warto wystawiać na próbę sprawności hamulców, dlatego lepiej nieco dopłacić nie obawiając się w przyszłości o ich poprawne działanie, niż mieć nadzieję, że wszystko działać będzie jak należy.

Przy okazji wymiany tarcz i klocków hamulcowych warto sprawdzić stan techniczny całego układu hamulcowego - skontrolować ewentualne nieszczelności oraz jakość płynu hamulcowego. Wymiana elementów układu hamulcowego to najlepsza okazja, by zadbać o jego wszystkie części i w najbliższej przyszłości nie martwić się, że układ wymaga ponownej naprawy.

Powietrze w układzie hamulcowym to spore zagrożenie dla kierowcy

Przed rozpoczęciem wymiany klocków i tarcz w pojeździe należy sprawdzić czy do układu hamulcowego nie dostało się powietrze. Stanowiące ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa w trakcie jazdy, nie jest trudne do usunięcia, jednak w większości przypadków wymaga wsparcia specjalisty.

płyn chłodniczy (©malkovkosta / fotolia / 121170933 )

Powietrze, a nawet woda w układzie hamulcowym to efekt oparów przestarzałego płynu hamulcowego z dużą zawartością wody. Może być również wynikiem ostatniej wymiany elementów hydraulicznych oraz nieszczelności lub uszkodzeń poszczególnych części.

Odpowietrzenie układu hamulcowego zalecamy wykonać w profesjonalnym serwisie, który dysponować będzie odpowiednim sprzętem i umożliwi "odlew" starego, szkodliwego dla środowiska płynu hamulcowego, dzięki czemu możemy być pewni dobrze przeprowadzonych działań. Niektórzy kierowcy proces ten realizują w zaciszu swojego garażu, ryzykując niepoprawnie przeprowadzonymi czynnościami, które w efekcie nie przyniosą poprawy, a mogą nawet zaszkodzić.

Jak odpowietrzyć hamulce?

Zgodnie z tym co napisaliśmy wyżej - usunięcia powietrza z układu hamulcowego najlepiej powierzyć specjalistom. Jeśli nie dysponujemy odpowiednim zapleczem serwisowym, nie mamy jak pozbyć się starego płynu hamulcowego, nie powinniśmy nawet rozpoczynać działań. Hamulce to zbyt ważny element samochodu, by eksperymentować.

Sam proces odpowietrzania hamulców przeprowadzany jest przy zbiorniczku zalanym płynem. Zadania wykonywane są zgodnie z instrukcją - kolejność jest niezwykle ważna i tylko jej zachowanie pozwala na poprawne zakończenie procesu. W trakcie odpowietrzania sprawdzane są zawory pod kątem rdzy i brudu - jeśli zachodzi taka potrzeba, przy pomocy szczotki i specjalistycznych płynów zostają odświeżone. Etap wylewania płynu hamulcowego trwa do momentu zniknięcia pęcherzyków i uzyskania przejrzystości.

Proces odpowietrzania zależy od obecności - bądź nie systemu zapobiegającego blokowaniu kół, czyli popularnego ABS-u. W pojazdach bez tej funkcjonalności, jako pierwszy odpowietrzamy cylinderek hamulcowy lub zacisk tylnego prawego koła. Następnie robimy to samo, tyle tylko, że z lewym kołem. Proces kończymy na kołach przednich - najpierw prawego, w dalszej części lewego. Jeśli usuwamy powietrze w autach wyposażonych w ABS proces rozpoczynamy od pompy hamulcowej.

szukaj po numerze części

Kontakt

dla tel. stacjonarnych: 801 000 149
dla wszystkich: 42 20 59 789
Oddzwonimy:
Oddział Łódź + infolinia:
Wróblewskiego 90/92
Pon-czw: 8:00-18:30 *
Pt: 8:00-18:00
Sob: 9:00-13:00

* magazyn wydający towar pracuje do godziny 18:00

Oddział Piotrków Trybunalski:
Próchnika 2
Pon-pt: 8:00-18:00
Sob: 9:00-13:00

Udostępnione tutaj dane, w szczególności cała baza danych, nie mogą być kopiowane. Zabronione jest kopiowanie w całości lub w części danych lub całej bazy danych, rozpowszechnianie oraz przekazywanie osobom trzecim bez wcześniejszej zgody TecDoc. Złamanie zasad stanowi naruszenie praw autorskich i będzie prawnie ścigane.