Zapytaj o części 42 20 59 789

strona główna

części do Twojego auta

  1. motoneo.pl
  2.  » 
  3. Blog motoryzacyjny
  4.  » 
  5. Rola filtrów samochodowych

Rola filtrów samochodowych

Filtry samochodowe

Z samochodami jest jak z ludźmi - nie szata je zdobi, lecz to co jest w środku, pod maską. Prawidłowa praca silnika, bezproblemowe działanie, brak "niespodzianek" w trakcie używania to dla kierowcy o wiele więcej niż atrakcyjny kolor lakieru czy lśniąca tapicerka. Najlepszy efekt uzyskamy łącząc te dwa elementy. Atrakcyjny wygląd zewnętrzny zapewnią proste czynności takie jak mycie, odkurzanie i pranie tapicerki, zaś dbając o wnętrze nie możemy zapomnieć o filtrach, które pozwalają na prawidłową pracę pojazdu.

Filtry samochodowe to podstawowe elementy eksploatacyjne pojazdu. W związku z pełnieniem przez nie wielu funkcji należy je regularnie wymieniać. W zamian odwdzięczą się prawidłową pracą i realizacją powierzonych im czynności. Usuną zanieczyszczenia z silnika, zadbają o paliwo wlewane do baku, usuną kurz i pył z powietrza zasysanego przez silnik oraz zatroszczą się o komfort podczas jazdy.

Filtr oleju decyduje o pracy motoru

Filtr oleju należy do jednych z najważniejszych "sączków" samochodowych. Ponosi odpowiedzialność za usuwanie zanieczyszczeń powstających w wyniku zużywania się części silnika. Eliminuje pyłki, pozostałości po niespalonym paliwie, nagary i sadzę, które powstają w czasie jego pracy. Od jego działania zależy funkcjonowanie całego motoru - nieprawidłowa praca filtra oleju może doprowadzić do trudnej w usunięciu awarii.

Terminy wymiany filtru oleju zazwyczaj znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu. Na znalezione tam daty należy wziąć poprawkę - styl prowadzenia i warunki do jazdy mają istotny wpływ na zużywanie się tego elementu. Zazwyczaj zalecenia producenta mówią o konieczności odwiedzenia mechanika co 15 tys. kilometrów łącząc termin z momentem wymiany oleju.

wymiana filtra oleju

Zadbaj o jakość paliwa

Jak sama nazwa wskazuje, filtr paliwa odpowiada za filtrację paliwa. Bierze udział w usuwaniu zanieczyszczeń i cząstek wody dbając o jakość wlewanej do baku cieczy. Konieczność szczególnej troski o ten element spoczywa przede wszystkim na właścicielach samochodów z silnikiem diesla wyposażonych w urządzenia wysokociśnieniowe wymagające czystego paliwa.

Termin wymiany tego filtra w znacznym stopniu zależy od używanego paliwa. Jak łatwo się domyślić, jego niższa jakość wymagać będzie częstszych wymian. Standardowym terminem, po jakim kierowcy powinni zwrócić się do mechanika z prośbą o wymianę jest przejechanie 15-50 tys. km - dokładne terminy znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu.

Jedynie czyste powietrze w silniku

Aby uniknąć sytuacji w której powietrze z atmosfery wpływające do silnika będzie zanieczyszczone, co negatywnie wpłynie na jego pracę i trwałość, należy dokonywać regularnych wymian filtra powietrza. Element ten odpowiada za usuwanie z powietrza kurzu, pyłu i innych tego typu cząsteczek. Gdy te dostałyby się do jednostki napędowej szybkiemu zużyciu uległyby cylindry, tłoki, pierścienie, a w konsekwencji cały silnik.

Czas wymiany filtra powietrza zależy od środowiska, w jakim eksploatujemy auto. Jeśli korzystamy z pojazdu zazwyczaj w mieście powinniśmy odwiedzić mechanika po przejechaniu 15-20 tys. km, używając w miejscach o większym zapyleniu - zdecydowanie częściej.

Filtr kabinowy zadba o powietrze w kabinie

Podobnie do filtra powietrza zachowuje się filtr kabinowy. Jego rola również polega o zadbaniu o czystość powietrza, jednak nie wpuszczanego do silnika, lecz - jak sama nazwa wskazuje - do wnętrza pojazdu, czyli kabiny. Dba o komfort podróżowania usuwając rośliny, kurz, cząstki asfaltu i tym podobne cząstki z powietrza dostającego się do pojazdu.

Jego wymiana powinna być przeprowadzona najpóźniej po roku użytkowania, gdyż po tym czasie traci swoje właściwości. Używanie niesprawnego filtra kabinowego łączyć się będzie z nieprzyjemnym zapachem docierającym do wnętrza pojazdu, możliwością zachorowań i nabycia objawów alergicznych.

Filtry dbają o stan techniczny i komfort podróżowania

Filtry samochodowe to jedne z najczęściej zużywających się elementów konstrukcyjnych samochodu. Dbając o prawidłowe funkcjonowanie wielu układów pozwalają kierowcom cieszyć się poprawnie pracującym silnikiem, zapewniają również wygodę w trakcie jazdy. W związku z niewielką ceną zarówno za same elementy, jak i usługę serwisową u mechanika nie powinniśmy zapominać o terminach wymiany, które znajdziemy zazwyczaj w instrukcji obsługi pojazdu otrzymanej od producenta przy zakupie auta.

szukaj po numerze

Kontakt

dla tel. stacjonarnych: 801 000 149
dla wszystkich: 42 20 59 789
Oddzwonimy:
Oddział Łódź + infolinia:
Wróblewskiego 90/92
Pon-czw: 8:00-18:30 *
Pt: 8:00-18:00
Sob: 9:00-13:00

* magazyn wydający towar pracuje do godziny 18:00

Oddział Chorzów:
Kaliny 77
Pon-pt: 9:00-17:00

Oddział Kalisz:
Poznańska 119
Pon-pt: 8:00-18:00
Sob: 9:00-14:00

Oddział Piotrków Trybunalski:
Próchnika 2
Pon-pt: 9:00-17:00
Sob: 9:00-13:00

Newsletter

Zapisz się a otrzymasz

dodatkowy rabat nawet
do 6% zniżki

» więcej