Rola filtrów samochodowych
Filtry samochodowe
Z samochodami jest jak z ludźmi - nie szata je zdobi, lecz to co jest w środku, pod maską. Prawidłowa praca silnika, bezproblemowe działanie, brak "niespodzianek" w trakcie używania to dla kierowcy o wiele więcej niż atrakcyjny kolor lakieru czy lśniąca tapicerka. Najlepszy efekt uzyskamy łącząc te dwa elementy. Atrakcyjny wygląd zewnętrzny zapewnią proste czynności takie jak mycie, odkurzanie i pranie tapicerki, zaś dbając o wnętrze nie możemy zapomnieć o filtrach, które pozwalają na prawidłową pracę pojazdu.
Filtry samochodowe to podstawowe elementy eksploatacyjne pojazdu. W związku z pełnieniem przez nie wielu funkcji należy je regularnie wymieniać. W zamian odwdzięczą się prawidłową pracą i realizacją powierzonych im czynności. Usuną zanieczyszczenia z silnika, zadbają o paliwo wlewane do baku, usuną kurz i pył z powietrza zasysanego przez silnik oraz zatroszczą się o komfort podczas jazdy.
Filtr oleju decyduje o pracy motoru
Filtr oleju należy do jednych z najważniejszych "sączków" samochodowych. Ponosi odpowiedzialność za usuwanie zanieczyszczeń powstających w wyniku zużywania się części silnika. Eliminuje pyłki, pozostałości po niespalonym paliwie, nagary i sadzę, które powstają w czasie jego pracy. Od jego działania zależy funkcjonowanie całego motoru - nieprawidłowa praca filtra oleju może doprowadzić do trudnej w usunięciu awarii.
Terminy wymiany filtru oleju zazwyczaj znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu. Na znalezione tam daty należy wziąć poprawkę - styl prowadzenia i warunki do jazdy mają istotny wpływ na zużywanie się tego elementu. Zazwyczaj zalecenia producenta mówią o konieczności odwiedzenia mechanika co 15 tys. kilometrów łącząc termin z momentem wymiany oleju.
Zadbaj o jakość paliwa
Jak sama nazwa wskazuje, filtr paliwa odpowiada za filtrację paliwa. Bierze udział w usuwaniu zanieczyszczeń i cząstek wody dbając o jakość wlewanej do baku cieczy. Konieczność szczególnej troski o ten element spoczywa przede wszystkim na właścicielach samochodów z silnikiem diesla wyposażonych w urządzenia wysokociśnieniowe wymagające czystego paliwa.
Termin wymiany tego filtra w znacznym stopniu zależy od używanego paliwa. Jak łatwo się domyślić, jego niższa jakość wymagać będzie częstszych wymian. Standardowym terminem, po jakim kierowcy powinni zwrócić się do mechanika z prośbą o wymianę jest przejechanie 15-50 tys. km - dokładne terminy znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu.
Jedynie czyste powietrze w silniku
Aby uniknąć sytuacji w której powietrze z atmosfery wpływające do silnika będzie zanieczyszczone, co negatywnie wpłynie na jego pracę i trwałość, należy dokonywać regularnych wymian filtra powietrza. Element ten odpowiada za usuwanie z powietrza kurzu, pyłu i innych tego typu cząsteczek. Gdy te dostałyby się do jednostki napędowej szybkiemu zużyciu uległyby cylindry, tłoki, pierścienie, a w konsekwencji cały silnik.
Czas wymiany filtra powietrza zależy od środowiska, w jakim eksploatujemy auto. Jeśli korzystamy z pojazdu zazwyczaj w mieście powinniśmy odwiedzić mechanika po przejechaniu 15-20 tys. km, używając w miejscach o większym zapyleniu - zdecydowanie częściej.
Filtr kabinowy zadba o powietrze w kabinie
Podobnie do filtra powietrza zachowuje się filtr kabinowy. Jego rola również polega o zadbaniu o czystość powietrza, jednak nie wpuszczanego do silnika, lecz - jak sama nazwa wskazuje - do wnętrza pojazdu, czyli kabiny. Dba o komfort podróżowania usuwając rośliny, kurz, cząstki asfaltu i tym podobne cząstki z powietrza dostającego się do pojazdu.
Jego wymiana powinna być przeprowadzona najpóźniej po roku użytkowania, gdyż po tym czasie traci swoje właściwości. Używanie niesprawnego filtra kabinowego łączyć się będzie z nieprzyjemnym zapachem docierającym do wnętrza pojazdu, możliwością zachorowań i nabycia objawów alergicznych.
Filtry dbają o stan techniczny i komfort podróżowania
Filtry samochodowe to jedne z najczęściej zużywających się elementów konstrukcyjnych samochodu. Dbając o prawidłowe funkcjonowanie wielu układów pozwalają kierowcom cieszyć się poprawnie pracującym silnikiem, zapewniają również wygodę w trakcie jazdy. W związku z niewielką ceną zarówno za same elementy, jak i usługę serwisową u mechanika nie powinniśmy zapominać o terminach wymiany, które znajdziemy zazwyczaj w instrukcji obsługi pojazdu otrzymanej od producenta przy zakupie auta.
szukaj po numerze części
Kontakt
Pon-czw: | 8:00-18:30 * |
Pt: | 8:00-18:00 |
Sob: | 9:00-13:00 |
* magazyn wydający towar pracuje do godziny 18:00
Pon-pt: | 8:00-18:00 |
Sob: | 9:00-13:00 |