Zapytaj o części 42 20 59 789

strona główna

części do Twojego auta

Rynek części samochodowych w Polsce

Rynek części samochodowych w Polsce

W branży produkcyjnej części i akcesoriów motoryzacyjnych, nasz kraj jest jednym z europejskich potentatów. Aż dwie trzecie największych producentów w tym sektorze posiada lokalizacje w Polsce - dzięki temu jesteśmy nazywani zagłębiem producentów części motoryzacyjnych Patrząc ogólnie na rynek motoryzacyjny, w ubiegłym roku uzyskano sprzedaż na poziomie 110 mld złotych, a dodatkowe 60 mld złotych stanowiły części i akcesoria samochodowe.

Produkcja części i akcesoriów samochodowych jest specjalizacją naszego kraju i zauważalnie przewyższa wartość produkcji samochodów. Wspomniane wyżej 60 mld było owocem produkcji w 900 krajowych fabrykach, które w porównaniu do lat ubiegłych odnotowały 37-procentowy wzrost.

Cel - państwa europejskie

Analizując rynek części samochodowych w Polsce, należy podkreślić, mając na uwadze ostatnią dekadę, rokrocznie notuje wzrosty. Każde kolejne dwanaście miesięcy przynosi lepsze wyniki, a w odniesieniu do sytuacji sprzed dziesięciu lat, możemy mówić o dwukrotnie lepszym wyniku. Gdy porównamy ubiegły rok z rokiem wcześniejszym, już od pierwszych miesięcy zaobserwujemy znaczną poprawę - pierwszy kwartał przyniósł producentom części i akcesoriów samochodowych około 16 mld złotych, co oznacza aż 12-procentowy wzrost w stosunku do adekwatnego okresu w roku 2013.

rynek części samochodowych (©Tomasz Zajda / fotolia / 82619308 )

Zdecydowana większość rodzimej produkcji trafia na rynki europejskie - blisko 90 procent eksportu wędruje do państw Unii Europejskiej, z czego prawie połowa, zasila sklepy naszego zachodniego sąsiada - Niemców. Jest to najlepsze potwierdzenie wysokiej jakości produktów tworzonych w naszym kraju, gdyż zachód jest mocno wyczulony na jakość.

Z czego wynika zorientowanie na eksport? Polska jest jednym z krajów, które mocno odstają od pozostałych państw członkowskich pod względem sprzedaży nowych samochodów. Szacuje się, że w porównaniu do podobnych pod względem dochodu państw, powinniśmy sprzedawać ich dwa razy więcej. Bezpośredni wpływ miało na to między innymi otwarcie rynku na import używanych samochodów z zagranicy. Polacy wolą kupić lepszej jakości używany samochód np. z Niemiec, niż wydać identyczną kwotę na auto o identycznej wartości jednak np. niższej klasy lub gorzej wyposażone, pochodzące prosto z rodzimego salonu.

Wydajna i wykwalifikowana kadra

Doskonałe wyniki w sprzedaży części i akcesoriów samochodowych na zachodnich rynkach są wynikiem sytuacji w przemyśle motoryzacyjnym w naszym kraju. Działa to również w drugą stronę - wysokie zapotrzebowanie generuje większe potrzeby pod względem zatrudnienia. Zresztą liczby mówią same za siebie. W polskich firmach przy produkcji części i akcesoriów pracuje ponad 116 tys. osób czyli trzy czwarte całego przemysłu motoryzacyjnego.

W czym tkwi siła polskich producentów? Sekretem jest wysoko wykwalifikowana i wydajna kadra pracownicza. Jesteśmy wyjątkowo mocno nastawieni na najwyższą jakość prac. Jeśli dodamy do tego niższe koszty zatrudnienia niż w zachodniej części Europy, otrzymujemy niemal idealną sytuację. Ponadto, na uwagę zasługuje wysoka elastyczność i szybka reakcja na zapotrzebowania rynków obcych państw. Warto również zauważyć, że w Polsce podczas produkcji stosowane są najnowocześniejsze technologie, które pozwalają uzyskać produkt mogący z powodzeniem konkurować z produktem zagranicznym.

Rynek wart ponad 30 mld złotych

Doskonała sytuacja naszego kraju na europejskim rynku części i akcesoriów samochodowych sprawiła, że wartość całego rynku napraw w Polsce szacuje się na nieco ponad 30 mld złotych. Same części eksploatacyjne to niemal połowa, bo aż 13,4 mld złotych. Ponadto, około 10 procent przychodów producentów części samochodowych wspiera prace projektowe i rozwój nowych technologii, co czyni branżę jedną z istotniejszych w rozwoju motoryzacji w naszym kraju.

szukaj po numerze części

Kontakt

dla tel. stacjonarnych: 801 000 149
dla wszystkich: 42 20 59 789
Oddzwonimy:
Oddział Łódź + infolinia:
Wróblewskiego 90/92
Pon-czw: 8:00-18:30 *
Pt: 8:00-18:00
Sob: 9:00-13:00

* magazyn wydający towar pracuje do godziny 18:00

Oddział Piotrków Trybunalski:
Próchnika 2
Pon-pt: 8:00-18:00
Sob: 9:00-13:00

Udostępnione tutaj dane, w szczególności cała baza danych, nie mogą być kopiowane. Zabronione jest kopiowanie w całości lub w części danych lub całej bazy danych, rozpowszechnianie oraz przekazywanie osobom trzecim bez wcześniejszej zgody TecDoc. Złamanie zasad stanowi naruszenie praw autorskich i będzie prawnie ścigane.