Zapytaj o części 42 20 59 789

strona główna

części do Twojego auta

Skraplacz to jedna z najważniejszych części w układzie klimatyzacji

Skraplacz to jedna z najważniejszych części w układzie klimatyzacji

Poruszając temat skraplacza klimatyzacji, na wstępie należy wspomnieć, że niezwykle często w zastępstwie tego słowa używa się określeń kondensator lub chłodnica klimatyzacji. Używając któregokolwiek z tych wyrazów, mamy na myśli element konstrukcyjny układu klimatyzacji odpowiedzialny za zamianę czynnika gazowego w ciecz. "Klima", bez której coraz trudniej wyobrazić sobie podróże samochodem w trakcie wakacyjnych wojaży, nie mogłaby funkcjonować bez tego elementu.

Skraplacze klimatyzacji zazwyczaj wykonane są z aluminium, dzięki czemu nie straszne im działanie wysokiego ciśnienia sięgającego wartości nawet do 30 barów. Niestety, tworzywo twórcze jest na tyle delikatne, że może ulegać korozji i uszkodzeniom mechanicznym wymuszając na właścicielach wymianę. Tylko w ten sposób zadbamy o prawidłową pracę całego układu klimatyzacji oraz samochodu.

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Poszukując nowego samochodu, jednym z istotniejszych czynników, na który zwracamy uwagę, bez wątpienia jest obecność klimatyzacji. Trudno wyobrazić sobie podróż samochodem w ciepłe miesiące bez obecności popularnej "klimy".
Klimatyzacja została wynaleziona w 1939 r. przez firmę Packard, zaś rok później do sprzedaży trafił pierwszy samochód wyposażony w to udogodnienie.

Trzy najważniejsze elementy mające bezpośredni wpływ na klimatyzację to sprężarka, parownik i skraplacz. R134A - czynnik chłodzący, po przepompowaniu do sprężarki trafia do zasobnika, gdzie jest oczyszczany i odwilgocony. W kolejnym kroku tłoczony jest to skraplacza, gdzie zmienia stan skupienia na ciekły. Ostatnim miejscem jest parownik, który dba o gwałtowne ochłodzenie substancji pozwalając na komfortową jazdę, mimo wysokiej temperatury za oknem. Rzecz jasna, powietrze zanim trafi do kabiny jest odfiltrowywane.

Podstawowe usterki skraplaczy

Skraplacze klimatyzacji, w związku z delikatnością, mogą ulegać częstym uszkodzeniom. Najczęstszą usterką są wycieki, które łatwo zdiagnozować - plamy w okolicy chłodnicy świadczyć mogą właśnie o problemie nieszczelności.

Skraplacze powietrza mogą również ulegać zabrudzeniom, co znacząco hamuje przepływ powietrza. Zmniejsza się wówczas efektywność pracy klimatyzacji - na szczęście usterkę tę łatwo usunąć, np. odkurzając stosowne elementy.

Bywa również tak, że w układzie klimatyzacji znajduje się zbyt dużo oleju, co prowadzi do zablokowania przepływu powietrza przez skraplacz. W wyniku tej usterki drastycznie spada wydajność układu. Jedynym wyjściem, jeśli chcemy uniknąć takiej sytuacji, jest kontrola poziomu oleju i stosowanie się do zaleceń producenta.

skraplacz klimatyzacji (©chiew / fotolia / 139173073 )

Jakie skraplacze klimatyzacji znajdziemy w sklepach?

 

Pragnąc wymienić skraplacz klimatyzacjispotkamy się z ich dwoma rodzajami - równoległymi i szeregowymi. Różnią się one układem rurek znajdujących się pod ożebrowaniem - radiatorem, który odpowiada za wymianę ciepła. Odmiany szeregowe mają jedną, niezaprzeczalną przewagę nad swoim konkurentem - pozwalają na przepłukanie kondensatorów, dzięki czemu możliwe jest w miarę łatwe i szybkie usunięcie zabrudzeń, co pozwala wydłużyć życie aluminiowych konstrukcji minimalizując ryzyko powstania korozji.

Osobnym rodzaje skraplaczy są tzw. subskraplacze. Dzięki nim pojazdy dysponują większą pojemnością chłodnicy, co bezpośrednio przekłada się na zwiększoną efektywność chłodzenia.

Który skraplacz powietrza wybrać?

Będąc zmuszonym do wymiany jednej z istotniejszych części klimatyzacji - skraplacza, wyboru należy dokonać "z głową". Kategorycznie powinniśmy unikać używanych części, które zazwyczaj są wielką niewiadomą. Skraplacz powietrza, jako jeden z istotniejszych elementów układu, najlepiej zakupić u sprawdzonego i pewnego dostawcy nowych części, który za swój towar poręczy stosownym okresem gwarancyjnych. Wówczas mamy pewność, że skraplacz nas nie zawiedzie i zadba o poprawne działanie "klimy" w naszym aucie.

szukaj po numerze części

Kontakt

dla tel. stacjonarnych: 801 000 149
dla wszystkich: 42 20 59 789
Oddzwonimy:
Oddział Łódź + infolinia:
Wróblewskiego 90/92
Pon-czw: 8:00-18:30 *
Pt: 8:00-18:00
Sob: 9:00-13:00

* magazyn wydający towar pracuje do godziny 18:00

Oddział Piotrków Trybunalski:
Próchnika 2
Pon-pt: 8:00-18:00
Sob: 9:00-13:00

Udostępnione tutaj dane, w szczególności cała baza danych, nie mogą być kopiowane. Zabronione jest kopiowanie w całości lub w części danych lub całej bazy danych, rozpowszechnianie oraz przekazywanie osobom trzecim bez wcześniejszej zgody TecDoc. Złamanie zasad stanowi naruszenie praw autorskich i będzie prawnie ścigane.