Zapytaj o części 42 20 59 789

strona główna

części do Twojego auta

Sprawne amortyzatory to przepis na bezpieczną jazdę

Amortyzatory, podobnie jak inne elementy eksploatacyjne pojazdów, ulegają starzeniu. Są one jednak jednymi z kilku, których prawidłowe działanie i pełna sprawność w znacznym stopniu wpływają zarówno na komfort prowadzenia jak i bezpieczeństwo w czasie podróży. Z tego względu warto dokonywać regularnych przeglądów ich stanu technicznego i w razie potrzeby wymieniać na nowe.

Amortyzatory to jedne z najważniejszych części w każdym pojeździe. Ich główną rolą jest stabilizacja auta. Mają również istotny wpływ na precyzję kierowania oraz hamowania. Ponoszą odpowiedzialność za wytłumianie drgań przenoszonych z nierównych nawierzchni na auto, decydują o poprawności działania ABS czy ESP. Tylko sprawne są w stanie zagwarantowywać bezpieczną i wygodną jazdę.

Kiedy wymienić amortyzatory na nowe?

Amortyzatory, podobnie jak inne części samochodowe będące w ciągłej eksploatacji, stopniowo ulegają utracie pierwotnych właściwości. Dlatego też, przynajmniej raz w roku, powinniśmy dokonywać ich kontroli. Wartością, którą bezwzględnie wymusza ich wymianę, jest pokonanie dystansu 80 tys. kilometrów. Bez względu na stan obecnych, po przekroczeniu tej wielkości powinno zastąpić się zużyte amortyzatory nowymi. Pomijamy tu odczuwalne osłabienie właściwości jezdnych, gdy zauważalnemu pogorszeniu ulegała sterowność i stabilność pojazdu lub pogorszyła się droga hamowania.

amortyzator bilstein

Czym skutkować mogą zużyte amortyzatory?

Konsekwencją uszkodzonych bądź nie w pełni sprawnych amortyzatorów może być kolizja, a nawet wypadek. Ich nieprawidłowe działanie istotnie wpływa na sterowność kierowniczą, zmniejsza się stabilność prowadzenia, co jest wynikiem przenoszenia obciążeń na boki w tracie skrętów. Jeśli nasz pojazd wyposażony jest w zużyte amortyzatory powinniśmy dostrzec słabszą przyczepność auta do powierzchni, charakterystyczne kołysanie. Również droga hamowania ulegnie zmianie sukcesywnie będzie się wydłużać, finalnie uniemożliwiając pewne zatrzymanie pojazdu. Powyżej wymienione sytuacje nie zachodzą gwałtownie. Właściwości jezdne ulegają pogorszeniu sukcesywnie, ich zauważenie może być trudne do stwierdzenia, aż do momentu całkowitej awarii. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać o regularnych kontrolach pojazdu. Tylko wtedy możemy być pewni, że przemierzając kolejne kilometry nie doświadczymy niekontrolowanych zachowań naszego pojazdu.

Regularne kontrole pozwolą na bezpieczne podróżowanie

Jeśli skrupulatnie podchodzić będziemy do regularnych przeglądów technicznych pojazdu, ten odwdzięczy się nam bezproblemowym działaniem. Dbałość o amortyzatory to również szansa za przedłużenie życia pozostałym elementom chroniąc je przed przedwczesnym zużyciem. Sprawne amortyzatory to nade wszystko bezpieczeństwo na drodze, doskonałe "wyczucie" samochodu i komfort w trakcie podróży

szukaj po numerze części

Kontakt

dla tel. stacjonarnych: 801 000 149
dla wszystkich: 42 20 59 789
Oddzwonimy:
Oddział Łódź + infolinia:
Wróblewskiego 90/92
Pon-czw: 8:00-18:30 *
Pt: 8:00-18:00
Sob: 9:00-13:00

* magazyn wydający towar pracuje do godziny 18:00

Oddział Piotrków Trybunalski:
Próchnika 2
Pon-pt: 8:00-18:00
Sob: 9:00-13:00

Udostępnione tutaj dane, w szczególności cała baza danych, nie mogą być kopiowane. Zabronione jest kopiowanie w całości lub w części danych lub całej bazy danych, rozpowszechnianie oraz przekazywanie osobom trzecim bez wcześniejszej zgody TecDoc. Złamanie zasad stanowi naruszenie praw autorskich i będzie prawnie ścigane.