"Suszarki", "krokodylki" i inne czyli jak CB Radio dba o bezpieczeństwo kierowców
Drogowy żargon
Zazwyczaj kojarzą się nam ze specyficznym żargonem i osobami, które chcą uniknąć mandatów za nieprzepisową jazdę. CB Radia, chętnie wykorzystywane przez kierowców z całego kraju, pozwalają na wiele - nie tylko przestrzegą przed "suszeniem", ale pozwolą również uniknąć długiego stania w korku, a nawet uratują przed niebezpieczną sytuacją na drodze.
CB Radia istniejące w świadomości sporej ilości osób jako akcesoria samochodowe pozwalające na bezkarną, szaleńczą jazdę, stworzone zostały z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom ruchu. Przy ich pomocy kierowcy przekazują sobie wiadomości o korkach, wypadkach, objazdach, a nawet pomagają w znalezieniu optymalnej drogi. Zazwyczaj na kanale 19 otrzymamy informacje o sytuacji w miejscu, do którego zmierzamy, przy okazji dowiadując się o "misiaczkach", które "suszą".
CB Radio - czy tylko dla jeżdżących nieprzepisowo?
Pierwsze skojarzenia z CB Radiem - szaleńcy na drodze, którzy chcą uniknąć kontroli policyjnej. Jednak informacje o "miśkach" stojących na drodze to tylko niewielka część informacji, jakie otrzymamy korzystając z łączności radiowej.
CB Radio to najprostszy i najskuteczniejszy sposób przy przestrzec innych uczestników ruchu przed zagrożeniami czyhającymi na nich na drodze. Grupka pijanych osób krocząca w ciemnościach po asfalcie, uszkodzona nawierzchnia czy jeszcze nie zabezpieczona kolizja nie będzie problemem dla osób, które nasłuchują wieści w eterze. Popularna "gruszka" służy do pomagania innym kierowcom, dba o wzajemne bezpieczeństwo oraz ułatwia znalezienie właściwej drogi w trudnych sytuacjach - jest szczególnie przydatna kierowcom spędzającym całe dnie za kółkiem, którzy podróżują w nieznane obszary kraju.
(©HP_Photo / fotolia / 26930297 )
"Mobilki, mobilki, jak droga?"
Użytkownicy CB Radia, mając ustawiony sprzęt w sposób pozwalający na odbiór z najbliższych stacji, na bieżąco informują innych uczestników ruchu o anormalnych sytuacjach na drodze. Posługując się specyficznym językiem tworzą społeczność przywołującą na myśl wielką rodzinę. W eterze nie spotkamy oficjalnych zwrotów, wszyscy są na "Ty".
Chcąc uzyskać informację na konkretny temat warto zadawać konkretne pytania dokładnie precyzując miejsce, o które nam chodzi. Nie można zapominać, że kierowcy przede wszystkim skupiają się na prowadzeniu auta, nie mają zatem możliwości na rozbudowane wywody. Pomocny w udzieleniu informacji jest specyficzny żargon. "Misiaczki", "darmowy zakład fryzjerski", "krokodylki" czy "procesja" to często słyszane terminy. Początkujący mogą pogubić się w ilościach gotowych zwrotów, które usłyszą - z pomocą w takich sytuacjach przychodzą słowniki, do których bez problemu dotrzemy przeglądając Internet.
Jakie CB Radio wybrać?
Gdy zdecydujemy się na zakup CB Radia, w podjęciu decyzji o wyborze konkretnego modelu mogą pomóc fora internetowe oraz sklepy - takie jak nasz. Już za niecałe 200 zł można nabyć radio wraz z anteną, które wystarczą do stawiania pierwszych kroków w eterze.
Każdy kto zdecyduje się na zakup tego typu sprzętu, po wejściu w świat "miśków" i "suszarek" będzie czuł się nieswojo musząc korzystać z polskich dróg, bez "gruszki" w zasięgu ręki. CB Radio ułatwia poruszanie się po obcym terenie, pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze, dzięki niemu możliwe jest szybsze pokonanie zaplanowanej trasy.
szukaj po numerze części
Kontakt
Pon-czw: | 8:00-18:30 * |
Pt: | 8:00-18:00 |
Sob: | 9:00-13:00 |
* magazyn wydający towar pracuje do godziny 18:00
Pon-pt: | 8:00-18:00 |
Sob: | 9:00-13:00 |